سفر به بهشت خراسان رضوی، پاتوق طبیعت گردها
09 فروردین 1402 - 23:31
شناسه : 524
مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کوهسرخ : اگر برای ایام نوروز بهشت طبیعت خراسان رضوی را بخواهیم معرفی کنیم جز کوهسرخ جایی دیگر را نمی‌توان سراغ گرفت.
ارسال توسط :
پ
پ

کوهسرخ شهرستانی که در کنار روستا‌های تاریخی فراوانش یکی از سرسبزترین، خوش آب و هواترین و ییلاقی‌ترین و زیباترین شهر با داشتن آبشار‌ها و رودخانه‌ها در خراسان رضوی است؛ بنابراین بهار و تابستان بهترین فصول برای سفر به این منطقه و روستا‌های آن و گذراندن شبی در اقامتگاه‌های بوم گردی، کوهستانی و خانه‌های بومی و محلی است.

تنوع آب و هوایی، گونه‌های گیاهی به ویژه گیاهان دارویی و گونه‌های متفاوت جانوری و اقلیمی متفاوت باغستان‌ها چشمه‌سارها، بافت تاریخی و خانه‌های قدیمی گلی و مسقف با چوب و نی از جمله ویژگی‌هایی است که مسافرین نوروزی می‌توانند مدت ماندگاری‌شان را در این شهرستان افزایش دهند.

تلاقی طبیعت و تاریخ در این منطقه موجب شده تا علاوه بر مسافران داخلی همه ساله بسیاری از گردشگران خارجی به مقصد کوهسرخ سفر کرده و جاذبه‌هایی، چون آبگرم‌ها، باغات، رودها، آبشار‌ها و چشمه‌های فراوان در اطراف شهر ریوش، پارک جنگلی ریوش در ارتفاعات شمالی شهر ریوش، بافت قدیمی و خانه‌های پلکانی در تمام روستاها، آسیاب‌های قدیمی، آرامگاه‌ها، حمام‌ها و قلعه‌های تاریخی دیدن کنند.

وجود سایت پروازی آریا نیز به عنوان یکی از بهترین سایت‌های پروازی کشور که با نام «سایت پروازی کوهسرخ» نیز شناخته می‌شود، یکی از چندین جاذبه تفریحی دیگر این منطقه به حساب می‌آید که در ارتفاعات کوهسرخ خراسان رضوی واقع شده و می‌تواند به عنوان محل مناسبی برای تفریح و ورزش پاراگلایدر انتخاب شود.

ارتفاع ۶۰۰ متری سایت «آریا» در کوهسرخ، شرایط مناسبی برای پرواز فراهم کرده است، پیست پرواز پاراگلایدر کوهسرخ دارای قابلیت پرواز از سه طرف را دارد، پرواز از این پیست منظره‌های زیبا در اختیار پاراگلایدر سوار‌ها قرار می‌دهد که آن‌ها را شگفت زده خواهد کرد.

کوهسرخ دارای بیشترین جاذبه طبیعی در خراسان رضوی

برخی از افراد عادت دارند یا شاید هم علاقه دارند که به شهر‌های پر از جنب و جوش و پر زرق و برق و پر از جمعیت سفر کنند؛ اما برخی دیگر از افراد ترجیح می‌دهند مقصدی را برای سفر خودشان انتخاب کنند که ناب، بکر و منحصر به فرد باشد و در عین حال، در سکوت و سکونی عمیق و آرام‌بخش فرو رفته باشد.

حوالی منطقۀ کوهسرخ درست چنین مقصدی است. آبی گوارا و هوایی لطیف و تمیز دارد. از همان هوا‌های نابی که این روز‌ها در آسمان شهر‌ها به دنبالش می‌گردیم، اما هیچ اثر و نشانی از آن پیدا نمی‌کنیم. خاکش، بهتر است بگویم خاک سرخش، همراه با آرامشی از بین نرفتنی بر پهنۀ وسیع زمینش به خواب فرو رفته و همچون مادری دلسوز و مهربان جز به پرورش فرزندان خاک، همان گیاهان سبز و باشکوه، به چیز دیگری فکر نمی‌کند. بدون شک گیاهان خاصی در دامن این مادر منحصر به فرد از دل خاک سر بر خواهند آورد.

رضا ربیعی مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کوهسرخ گفت: کوهسرخ از بیشترین جاذبه طبیعی در خراسان رضوی برخوردار است.

او با بیان اینکه تاکنون آثار طبیعی بسیاری در شهرستان کوهسرخ شناسایی شده است، افزود: علاوه بر روستای کریز که قبلاً شناسایی شده در مطالعات جدید مشخص شد روستا‌های کوشه نما، اوندر، توندر و … هم از جاذبه‌های طبیعی بسیاری برخوردارند.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کوهسرخ ادامه داد: بالغ‌بر ۳۰ اثر طبیعی در شهرستان داریم که قابلیت گردشگر پذیر بودن را دارند، طی چند روز اخیر تمامی اقدامات لازم برای پذیرایی هرچه بهتر از گردشگران در این روستا‌ها انجام شده است.

ربیعی بیان کرد: روستای قراچه به لحاظ گردشگری ظرفیت بسیار بالایی دارد و در ایام نوروز جشنواره غذای محلی و سنتی در آن برگزار می‌شود.

او با بیان اینکه تاکنون ۶ اثر تاریخی از جمله قبرستان روستای نامق، مزار پشت پنجه پدر و پسر در روستای اوندر، سد شاهی یا بند ششطرار روستای کریز و تعدادی دیگر ثبت آثار ملی شده‌اند، تصریح کرد: تلاش می‌شود هر چه زودتر گویش محلی کوهسرخ، آئین حیدر علی، گیاه زِزِ، گیاه کوریا و … در میراث ناملموس به ثبت برسند.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کوهسرخ تاکید کرد: بدون شک هر چه ثبت آثار طبیعی بیشتر شود گردشگر بیشتری را خواهیم توانست جذب کنیم، کوهسرخ قابلیت این را دارد که در خراسان رضوی به شهر گردشگر پذیر تبدیل شود.

ربیعی با اشاره به اینکه طرق روستای مصوب هدف گردشگری است، اظهار کرد: روستا‌های قراچه، کریز، اوندر، توندر، خرو، ایور، نامق، موشک از جاذبه‌های گردشگری و طبیعی بسیاری برخوردارند که در نوع خود هر کدامشان منحصر به فرد است.

او افزود: بافت بکر و دست نخورده روستای پلکانی کلاته تیمور موجب شده تا هر چه زودتر به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی شود.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کوهسرخ ادامه داد: تمامی ساختمان‌های این روستا با همان معماری قدیمی و از مصالح قدیمی و از چوب و سنگ است، می‌طلبد اعتبارات لازم برای هموار کردن مسیر روستا برای حضور راحت‌تر گردشگران در این منطقه اختصاص یابد.

بیدار شدن با صدای پرندگان، درست کردی چای و املت با هیزم و خوردن ماست و شیر و پنیر محلی با عسل طبیعی همین منطقه، آن هم در یک بوم گردی با چشم‌انداز واقعاً رؤیایی، لوکیشنی عالی برای سلفی باز‌های اینستاگرام است.

رودخانه نابای، بخشی از طبیعت بکر و فراموش نشدنی کوهسرخ است. چنین مناظر بی‌نظیری در بهار کوهسرخ، فرصت گردشگری و طبیعت‌گردی ارزان را در اختیار مسافران قرار می‌دهد.

ربیعی بیان کرد: علاوه بر اینکه تمامی روستا‌ها از طبیعت بکری برخوردارند بافت روستا‌های کریز، کلاته تیمور، طرق، ایور، موشک، خرو به صورت پلکانی است.

او با اشاره به اینکه تاکنون ۲۵ اثر تاریخی و محوطه در شهرستان شناسایی کوهسرخ شده‌اند، تصریح کرد: بیشتر روستا‌های شهرستان قابلیت جذب گردشگر را دارند.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کوهسرخ تاکید کرد: برخی مسافران خارجی به مقصد کوهسرخ می‌آیند و این نشان دهنده پتانسیل‌های این شهرستان به لحاظ گردشگر پذیر بودن و مکان‌های طبیعی آن است.

ربیعی همچنین از وجود آبگرم و آبشار کریز و همچنین آبگرم گرمک که در سطح استان نمونه و منحصر به فرد هستند اظهار کرد: یخچال طبیعی روستای بندقراء و اکبرآباد جاذبه طبیعی بی‌نظیر دیگری هستند که علاوه بر زمستان در تابستان هم یخ دارند و حالت غار‌های یخی است.

آئین نوروزگاه در ۸ روستا

او از برگزاری ۸ آئین نوروزگاه در این شهرستان خبر داد و افزود: شهرستان کوهسرخ که به بهشت پنهان خراسان شهرت دارد آماده میزبانی ویژه گردشگران و مسافران نوروزی با برگزاری نوروزگاه‌های متنوع روستایی است.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کوهسرخ ادامه داد: در ۸ روستای شهرستان نوروزگاه‌ها با برنامه‌های متنوع از جمله بازارچه‌های موقت فروش محصولات صنایع‌دستی و سوغات، بازی‌های آیینی و سنتی، مسابقات و جشنواره‌های بومی و محلی برگزار خواهد شد.

ربیعی بیان کرد: در سه روستای طرق، قراچه و کریز به ترتیب جشنواره حلوا مغزی، جشنواره غذا‌های محلی و جشنواره آش کوریا در روز‌های پایانی و ابتدای سال آینده برگزار خواهد شد.

او هدف از برگزاری این جشنواره‌ها را احیای غذا‌های سنتی و بومی، معرفی آداب و رسوم و فرهنگ اصیل ایرانی و اشاعه فرهنگ ایمنی غذا از مزرعه تا سفره و فرهنگ‌سازی استفاده از غذا‌های سالم در بین عموم مردم دانست.

مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کوهسرخ تاکید کرد: شهر ییلاقی ریوش و شهرستان کوهسرخ دارای محصولات متنوع و ارگانیک کشاورزی با بیش از ۳۰ اثر طبیعی و تاریخی مقصد مناسبی جهت گردشگران و مسافران است.

 

کوهسرخ آماده میزبانی از مسافران نوروزی

مرتضی شرف‌الدین شیرازی فرماندار کوهسرخ همچنین به تدابیر اتخاذ شده برای حضور گردشگران در این شهرستان اشاره کرد و گفت: شهرستان کوهسرخ با داشتن ۷ اقامتگاه بوم گردی آماده پذیرای از مسافران با قابلیت اسکان ۳۰۰ نفر در شبانه‌روز است.

او افزود: با پیش بینی‌های صورت گرفته اماکن دیگری از جمله تکایا، مساجد و ستاد اسکان در شهر ریوش با ظرفیتی بیش از یک هزار نفر برای اسکان مسافران نوروزی در نظر گرفته شده است.

فرماندار کوهسرخ ادامه داد: نوروز سال قبل بالغ‌بر ۴۰۰ نفر گردشگر در ۷ اقامتگاه بوم گردی شهرستان کوهسرخ به طور شبانه‌روزی اقامت داشتند. امسال نیز برای رفاه حال شهروندان در ورودی شهر چادر‌های اطلاع‌رسانی جانمایی و بروشور‌هایی برای معرفی اماکن گردشگری و شماره‌های ضروری شهرستان و نصب بنر‌هایی پیش بینی شده است.

شیرازی با اشاره به اینکه نظارت بر بازار این شهرستان در ایام نوروز به لحاظ کنترل قیمت کالا‌ها تشدید می‌شود، بیان کرد: برنامه‌ریزی‌ها برای رفاه حال شهروندان و مسافرانی که کوهسرخ را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند صورت گرفته است، مردم باید در تعطیلات نوروز و ماه مبارک رمضان حضور تیم‌های بازرسی و نظارت بر عملکرد صنوف را لمس کنند.

او با تأکید بر حضور پررنگ دستگاه‌های متولی بازار در ایام نوروز و ماه رمضان با اتخاذ تدابیر لازم برای تأمین و عرضه کالا‌های اساسی مورد نیاز، تصریح کرد: مردم هیچ نگرانی در خصوص بازار شب عید نداشته باشند.

اگر مشتاق تماشای آثار منحصر به فرد طبیعت هستید، اگر از چراغ‌ها و ساختمان‌ها و در و دیوار‌های تکراری دلزده شده‌اید، حالا زمان آن رسیده است که در تعطیلات نوروز تنوع تازه‌ای در برنامه گشت و گذار‌های خود وارد کنید و اندکی طبیعت‌گرد شوید.

این منطقۀ باشکوه طبیعی از جاذبه‌های جذاب و منحصر به فردی برخوردار است که می‌تواند خاطرات بسیار خوبی را رقم بزند. برای نمونه پیشنهاد می‌کنیم در سفر به کوهسرخ تماشایی حتماً از باغات و مزارع سبز آن و روستا‌های تاریخی دیدن کنید.

در نظر داشته باشید که این منطقه خاکی متفاوت و سرشار از ترکیبات معدنی خاص دارد به این ترتیب گیاهانی که در این خاک رشد می‌کنند بدون شک متفاوت خواهند بود و درست به همین دلیل فضای این منطقه نیز متفاوت، متمایز، تماشایی و منحصر به فرد و ناب خواهد بود.

کوهسرخ بخشی از سرزمین خراسان که نامش را از رشته تپه‌های سرخ رنگی که از قسمت عطائیه آغاز می‌شود گرفته، منطقه‌ای خاص است. خاص بودن به این معنا که از لحاظ جغرافیایی موقعیت و مرتبه‌ای را دارد که ندرتاً جز چند قسمت خراسان دارای چنین ویژگی‌اند.

اگر از مشهد قصد سفر به کوهسرخ را دارید دو راه پیش رو دارید؛ می‌توانید از جاده مشهد- تربت حیدریه به سمت کاشمر بروید و سپس ۳۴ کیلومتر به سمت شمال طی کنید تا به منطقه ییلاقی کوهسرخ برسید.

یا اینکه می‌توانید مسیر جاده مشهد- نیشابور را انتخاب کنید و مستقیماً به منطقه کوهسرخ بروید و وارد شهرستان کاشمر نشوید. این مسیر حدود نیم ساعت کوتاهتر از مسیر مشهد-کاشمر- کوهسرخ است.

منبع: ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در پایگاه خبری اخبار کاشمر منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.